yükleniyor

Aramak için yazın

Basın Açıklamasına davet

DUYURULAR

Basın Açıklamasına davet

Paylaş

Basın Açıklamasına davet

Basın Açıklaması Duyurusu

2015 senesi Endonezya’da tutuklanan Ahmet Mahmut, Abdulbasit Tüzer, Abdullah Bayram, Ahmet Bozoğlan adlarındaki  dört Doğu Türkistanlının 2020 senesi tutukluluk süresi bitmiş olup, 24 Ekim 2020 tarihinden bu yana sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde onların Çin’e iade edildiği iddia edilmektedir. 8 milyondan fazla Doğu Türkistanlının toplama kampına alındığı, insan hakları ihlallerinin açık anlamda soykırıma dönüştüğü böyle bir dönemde, Endonezya’dan iade edildiği iddia edilen dört Doğu Türkistanlının akıbetleri kamuoyunda ciddi endişelere ve izdıraba yol açmaktadır.

Bu konudaki kamuoyu endişelerini dile getirmek, her hangi bir Doğu Türkistanlının bir daha Çin’e iade edilmemesi için sesimizi duyurmak, uluslararası kanun ve sözleşmelerin uygulanması yönündeki temennilerimizi ifade etmek maksadıyla, Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Cemiyeti 28 Ekim 2020 saat 10:00’da Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonslosluğu önünde basın açıklaması düzenleyecektir.

cemiyetimiz adına genel sekreterimiz açıklama yapacak olup, açıklamadan sonra Endonezya Başkonsolosluğuna hazırladığımız dosya teslim edilecektir. Pandemi sürecindeki kurallar dikkate alınarak az sayıda insanın katılımı ile kısa sürede tamamlanacaktır. Bütün basın davetlidir.

Adresi: Esentepe, Keskin Kalem Sokağı No:13, 34394 Şişli/İstanbul

Tarih: 28 Ekim 2020, Saat 10:00

Tag: Uygur, Doğu Türkistan,

Bunları da sevebilirsiniz